Varikozinių venų stadijos

kojų skausmas su venų varikoze

Iki šiol buvo ištirti visi varikozinių venų simptomai ir apraiškos, nuo kurių kenčia įvairaus amžiaus vyrai ir moterys. Tai leidžia laiku diagnozuoti ir gydyti. Norėdami sužinoti, kiek yra venų varikozės stadijų, ir išsiaiškinti, kokie pokyčiai atitinka kiekvieną iš jų, pabandykime toliau.

Apatinių galūnių varikozinių venų stadijos

Labai svarbu turėti išsamią informaciją apie varikozinių venų stadijas. Tai leidžia imtis prevencinių priemonių ir išlaikyti kojų sveikatą, išvengiant rimtų problemų. Bet koks diskomfortas apatinėse galūnėse, nuovargis ir patinimas gali būti pirmieji venų varikozės požymiai pradinėje stadijoje. Norint suprasti, su kokio lygio problema susiduriame, būtina susipažinti su ligos vystymosi etapais. Yra keletas varikozinių venų klasifikacijų ir stadijų, kurių kiekviena leidžia nustatyti venų ligos požymius.

Galūnių varikozinių venų stadijų klasifikacija pagal CEAP

Flebologai visame pasaulyje naudoja CEAP klasifikaciją, kad nustatytų apatinių galūnių varikozės stadiją. Ji suskirsto ligą į 7 etapus:

 • C0 – nėra matomų apatinių galūnių venų varikozės požymių. Pradinėje stadijoje gali būti kojų nuovargis, pacientas skundžiasi mėšlungiu ir sunkumu.
 • C1 - telangiektazijos pasireiškimas - poodinis kapiliarų tinklas, nedidelis tinklinių venų išsiplėtimas ne daugiau kaip 2-3 mm skersmens. Šioje venų varikozės stadijoje, be voratinklinių venų, gali būti diagnozuojami ir hemodinamikos sutrikimai bei kiti venų nepakankamumo simptomai. Pradinei venų varikozei chirurginės intervencijos nereikia. Jo pašalinimo procedūros yra grynai kosmetinio pobūdžio.
 • C2 – matomos venų varikozės. Šiame etape aiškiai matomos poodinės venos, kurių skersmuo didesnis nei 3 mm, varikoziniai mazgai ir iškilimai. Netinkamai veikia paviršinės venos vožtuvas, dėl to sutrinka kraujo mikrocirkuliacija. Jei pradinė varikozinių venų stadija nereikalauja operacijos, tuomet gydytojas gali pasiūlyti problemą išspręsti šiuolaikiniais chirurginiais metodais.
 • C3 – šioje varikozinių venų stadijoje prie matomų venų pakitimų pridedama galūnių edema. Tai reguliariai kelia nerimą pacientui, sukuria papildomą diskomfortą einant. Dažnai šiame etape apatinių galūnių venų varikozei gydyti taikomas integruotas požiūris. Tai apima išsamią diagnozę, gydymą vaistais, operaciją ir ilgalaikį specialisto stebėjimą.
 • C4 - gali pakisti odos spalva ir suplonėti, niežėti, deginti ir dėl to atsirasti veninė egzema. Trofinių pokyčių zonoje audiniai įgauna rudą atspalvį, uždegimo vieta gali sušlapti ir pasidengti pluta. Negydoma tokia venų varikozė gali sukelti rimtesnę ligos stadiją. Daugeliu atvejų veninė egzema nėra lengvai grįžtama.
 • C5 – užgijusi trofinė opa. C6 - atvira trofinė opa. Abi kojų venų varikozės stadijos pasireiškia odos vientisumo pažeidimu ir sukelia nepakeliamą skausmą pacientui. Be to, pepsinė opa sukelia bendrą organizmo imuniteto sumažėjimą. Nuolatinės atviros žaizdos yra įvairių infekcijų, kurios gali pabloginti būklę, auginimo vieta. Trofinė kojų venų varikozė yra paskutinė stadija, kurios gydymas yra susijęs su sergančios venos pašalinimu. Vietinis gydymas neduos jokių rezultatų.

Reikėtų suprasti, kad ne tik C6 stadijos kojų venų varikozė gali sukelti pepsinę opą. Yra ir kitų ligų, kurios yra pagrindiniai trofinių opų vystymosi veiksniai. Gydymo metodai kiekvienu konkrečiu atveju yra visiškai skirtingi, todėl itin svarbu nustatyti tikslią diagnozę.

Pirmasis venų varikozės etapas: aprašymas ir simptomai

Norint susipažinti su apatinių galūnių varikozės stadijomis informaciniais tikslais, naudojama siauresnė ligos klasifikacija.

Kompensacinė stadija, kai venų varikozė yra mažiausiai ryški, yra pradinė stadija, kuriai būdingas nedidelis diskomfortas kojose ilgo vaikščiojimo ar darbo metu, voratinklinių venų buvimas. Indų sienelė neturi ryškios deformacijos. Venų varikozės stadijos pavojus yra tai, kad liga yra besimptomė. Įgimti organizmo mechanizmai imasi „koreguoti" venų kraujagyslių sutrikimus ir kompensuoja visavertį jų darbą.

Varikozinių venų požymiai ankstyvosiose stadijose

 • Nuovargis ir sunkumas kojose;
 • Mažas patinimas;
 • traukuliai;
 • Spider venų buvimas.

Kaip sustabdyti venų varikozę pradinėse stadijose?

Kai atsiranda pirmieji simptomai, būtinai kreipkitės į gydytoją. 1 stadijos venų varikozė yra kosmetinė liga. Jei diagnozė neatskleidė kitų prielaidų ir „blogo" paveldimumo, galime kalbėti apie lengvą ligos formą, labiau siejamą su gyvenimo būdu, o ne su rimtesne etiologija. Riziką taip pat galite sumažinti laikydamiesi paprastų rekomendacijų dėl pradinės varikozės stadijos:

 • Aktyvus gyvenimo būdas: bėgimas, vaikščiojimas, plaukimas ir kt. ;
 • Nepriaugti antsvorio;
 • Dėvėkite patogius batus;
 • Atlikite specialius pratimus kojoms.

2 stadijos venų varikozė: aprašymas ir simptomai

Subkompensacijos stadija – kojų venų varikozė tampa labiau pastebima, simptomai sustiprėja. Pridedamas skausmingas skausmas ir dažni traukuliai. Oda gali įgyti melsvą atspalvį, o venų mazgų ir iškilimų atsiradimo vietoje atsiranda deginimo pojūtis ir niežėjimas. Šioje venų varikozės stadijoje rekomenduojama minimaliai invazinė chirurgija, EVLT, dėvėti kompresines kojines.

3 stadijos venų varikozė: aprašymas ir simptomai

Dekompensacijos stadija yra paskutinė venų varikozės stadija, kuriai būdingi rimti veninės kraujotakos sutrikimai. Kūno funkcijos nevykdomos, o kompensaciniai mechanizmai nustoja susidoroti su savo užduotimis.

Šiame varikozinių venų vystymosi etape atsiranda odos hiperpigmentacija, audiniai negauna pakankamai mitybos, yra išsekę, todėl susidaro trofinės opos. Venos stipriai deformuojasi, gali išsivystyti tromboflebitas. Netinkamai gydant, 3 stadijos venų varikozė gali sukelti rimtą smūgį sveikatai, iki negrįžtamų pasekmių.

Kai kuriuose šaltiniuose išskiriamos 4 stadijos venų varikozė, paprastai ji atitinka C6 klasifikaciją. Visuose venų varikozės vystymosi etapuose ypatingas dėmesys turi būti skiriamas gydymo proceso kokybei. Tik integruotas požiūris padės pasiekti veiksmingą rezultatą ir pašalinti ne tik simptomus, bet ir ligos priežastį.

Kaip venotoninį agentą daugelis ekspertų rekomenduoja prancūzišką vaistą, kuris pasirodė esąs angioprotekcinis agentas, gerinantis kraujotaką ir turintis drenažo poveikį limfinei sistemai. Tabletes patartina gerti ne tik pradinėse venų varikozės stadijose, bet ir reabilitacijos stadijose po sunkesnės ligos eigos. Vaisto dozę ir vartojimo laiką nustato tik gydantis gydytojas.